Ogrzewanie klimatyzatorem - ile kosztuje i dlaczego jest opłacalne?

Już na etapie planowania projektu domu trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj ogrzewania wybrać. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo opłaca się ogrzewanie klimatyzatorem. Zawsze można skalkulować podstawowe koszty tego wariantu. Wbrew pozom taka kalkulacja nie jest trudnym zadaniem, a odpowiednia decyzja zakupowa pozwala zaoszczędzić regularnie niemałe kwoty. Dodatkowo taka forma podnoszenia temperatury w domu jest ekologiczna i wygodna. Ogrzewanie klimatyzatorem jest możliwe od całkiem niedawna i coraz więcej osób wybiera to rozwiązanie. 

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem? 

Aby prawidłowo oszacować koszt ogrzewania klimatyzatorem, warto zapoznać się ze współczynnikiem SCOP/COP. Ten parametr wskazuje ilość wyprodukowanej przez klimatyzator energii przy poborze prądu na poziomie jednej kilowatogodziny (kWh).

Załóżmy, że średnia cena prądu wynosi 0.62 zł za 1 kWh dla taryf G11. Średnioroczny koszt wyprodukowania jednego kW energii termicznej to około 0.25 zł. Przyjmijmy także, że współczynnik SCOP konkretnego klimatyzatora wynosi 3.5. Takie urządzenie mieści się w klasie energetycznej B. 

Trzeba pamiętać o tym, że jest możliwe również ogrzewanie klimatyzatorem, którego klasa energetyczna to A (jeśli chodzi o grzanie). W takim wypadku jest to jeszcze bardziej opłacalne. Wszystkie klasy energetyczne zostały oznaczone symbolami od A do G, przy czym im bliższa A litera alfabetu, tym większa jest wydajność urządzeń. Warto mieć na uwadze, że rynek klimatyzacji rozwija się naprawdę szybko, a klimatyzatory wyróżniają się coraz lepszymi parametrami pracy. Dobrze jest dla przykładu zestawić koszty ogrzewania klimatyzatorem z kwotą, którą musielibyśmy wydać na zasilenie piecyka elektrycznego. 

Okazuje się zatem, że ogrzewanie klimatyzatorem jest wariantem bardziej opłacalnym od dostarczania do domu ciepła za pomocą grzejnika elektrycznego oraz farelek. Nowoczesne i wydajne urządzenia do klimatyzacji doskonale wyglądają także w zestawieniu z pompami kondensacyjnymi. 

Ogrzewanie klimatyzatorem - co jeszcze ma wpływ na koszt tego rozwiązania?

Na koszt ogrzewania klimatyzatorem składa się również czynnik, taki jak zabezpieczenie domu przed uciekaniem ciepła. Bardzo ważna w tym wypadku jest jakość i stan stolarki okiennej oraz ocieplenia. W domach jednorodzinnych ściany, drzwi, okna, a także dach to miejsca, w których zachodzą największe straty ciepła. Przy odpowiednim zabezpieczeniu oraz dobrym stanie technicznym nieruchomości szczególnie opłacalne może okazać się rozwiązanie takie jak klimatyzator + fotowoltaika

Klimatyzator + fotowoltaika - dlaczego to połączenie ma sens? ogrzewanie klimatyzatorem

Ze względu na to, że nowoczesne klimatyzatory, które umożliwiają ogrzewanie domu, cechują się coraz lepszymi parametrami pracy - m.in. współczynnikiem SCOP na korzystnym poziomie, warto zdecydować się na połączenie klimatyzator + fotowoltaika. Oczywiście instalacja fotowoltaiczna również kosztuje, ale taka inwestycje po prostu się opłaca. Przy odpowiednim projekcie związanym z połączeniem klimatyzatora i fotowoltaiki już na etapie planowania domu można można stworzyć doskonale zbalansowany system. Ogrzewanie klimatyzatorem oznacza niski koszt eksploatacji, a przy połączeniu klimatyzatora z fotowoltaiką bardziej zasadne wydaje się być pytanie “Czy ogrzewanie klimatyzatorem w ogóle kosztuje?”. 

Ogrzewanie klimatyzatorem - dodatkowe zalety takiej decyzji

Nie tylko pieniądze są doceniane przez użytkowników nowoczesnych klimatyzatorów. Ogrzewanie za pomocą tych urządzeń to również wygoda i ekologia. Zdecydowaną zaletą ogrzewania klimatyzatorem jest możliwość osiągnięcia pożądanej temperatury wewnątrz domu już w ciągu kilku minut. Gdy dodamy do tego fakt, że w zaawansowanych technologicznie urządzeniach wbudowane są filtry powietrza oraz jonizatory, rozumiemy, dlaczego ten rodzaj ogrzewania jest coraz bardziej ceniony nie tylko w naszym kraju. 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą dostępnych klimatyzatorów. 

 

Szymon Rudziński
Szymon Rudziński
2023-05-31
Pełen profesjonalizm
magdakili4
magdakili4
2023-05-14
Rzetelne doradztwo, ekspresowa wycena, fachowy montaż, ekipa zamontowała, posprzątała. Wszystko na najwyższym poziomie. Serdecznie polecam!
Tomasz
Tomasz
2023-05-07
Profesjonalna firma dzięki której mam komfort jaki daje klimatyzacja Rotenso. Polecam KLIM-BUD
Magdalena Puda
Magdalena Puda
2023-03-29
Profesjonalna obsługa, fachowy i szybki montaż! Polecam firmę! :)
Janusz Pokus
Janusz Pokus
2023-03-02
Firma w stu procentach godna polecenia
Leszek Sudoł
Leszek Sudoł
2023-01-29
Montaż i serwis klimatyzacji.Polecam
Sławek Pieknik
Sławek Pieknik
2022-12-10
barbara promnik
barbara promnik
2022-10-27
Polecam bardzo! Miło,profesjonanie, szyko i sprawnie. Pan Marcin i pracownicy to jak palce jednej dłoni.
Radoslaw Siwek
Radoslaw Siwek
2022-10-04
Bardzo rzeczowy kontakt, wycena dopasowana do indywidualnych uwarunkowań, wszystko wykonane zgodnie z ustaleniami - sprawnie, czysto, na czas i w dobrej cenie. I jak tu nie polecić dalej? :)

Pompa Ciepła - Klimatyzator
Rotenso UKURA U35X

Klimatyzator wyposażony w moduł WiFi i z 5 letnią gwarancją

Cena promocyjna: 3199,00zł brutto z montażem

Możliwość sprzedaży klimatyzatora wraz z montażem w systemie ratalnym

CECHY/WYPOSAŻENIE

 • A++
 • system automatycznego nawiewu 4D (nowość w serii X)
 • filtr antybakteryjny HEPA (nowość w serii X)
 • filtr Cold Nano iAIR
 • filtr elektrostatyczny HD iAIR
 • Super Jonizator (nowość w serii X)
 • automatyczne oczyszczanie iAIR
 • tryb super cichy eMOTO
 • tryb Smart Follow
 • tryb turbo eMOTO
 • tryb czuwania 1W
 • programator czasowy
 • antykorozyjne pozłacane lamele
 • grzanie w niskiej temp. zewn. do -20°C
 • smart WiF
 • atest PZH

Skorzystaj z promocji na wysokiej klasy klimatyzator Rotenso wraz ze sprawnym i czystym montażem*.
Tylko teraz kupisz zestaw w cenie 3199,00 PLN**
Ilość zestawów ograniczona.

* W skład montażu wchodzi: montaż jednostki wewnętrznej i zewnętrznej oraz instalacja chłodnicza do 3mb

** W cenie zawarty jest 8% VAT. Dla firm koszt netto 2962,03 PLN

 

Chcesz skorzystać z promocji?
Zostaw swój numer telefonu. Nasz doradca zadzwoni.

   

  Pomagamy wam mieszkać i pracować bardziej komfortowo.

  Potrzebujesz innego urządzenia do domu, do biura lub na dużą inwestycje? Zapraszamy do kontaktu z doradcą.