Klimatyzacja do biura

 

Jak dobrać idealnie dopasowaną klimatyzacja do każdego biura. Poradnik inwestora.

Klimatyzacja w biurze umożliwia stworzenie komfortowych warunków pracy zarówno w upalne, jak i chłodne dni. Jednocześnie zapewnia wysoką jakość powietrza i obniżenie jego wilgotności dzięki wbudowanym filtrom. Tak wyposażone stanowiska pracy doceniają pracownicy i kontrahenci.

Urządzenia klimatyzacyjne do biur, a także innych pomieszczeń i lokali jak na przykład sklepy, restauracje, sale konferencyjne oraz warsztaty i serwerownie, to klimatyzatory komercyjne, które różnią się od klimatyzatorów domowych.

Więcej o klimatyzatorach domowych


Wybierając klimatyzator do biura, czyli klimatyzator komercyjny, należy wziąć pod uwagę, że są to urządzenia, które pracują przez 8, 10 i więcej godzin dziennie - zarówno w sezonie letnim, jak i w wielu przypadkach w sezonie jesienno - zimowym.

Inwestorzy szukają rozwiązań, które zagwarantują wysoką jakość podzespołów systemu klimatyzacyjnego, a także energooszczędność w połączeniu z rzetelnym i sprawnym serwisem. Jednocześnie inwestorzy nie chcą ponosić dużych kosztów za klimatyzację biurową .

Poniżej prezentujemy główne czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę decydując się na zakupu klimatyzacji do biura.

Jeżeli jednak wolą Państwo porozmawiać z naszym doradcą, zapraszamy do bezpłatnej konsultacji telefonicznej, na której można się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę, decydując się na instalację klimatyzacji do biura oraz przygotuje dla Państwa bezpłatną ofertę na system klimatyzacji przygotowany do Państwa oczekiwań.

Tomasz
Tomasz
2023-05-07
Profesjonalna firma dzięki której mam komfort jaki daje klimatyzacja Rotenso. Polecam KLIM-BUD
Magdalena Puda
Magdalena Puda
2023-03-29
Profesjonalna obsługa, fachowy i szybki montaż! Polecam firmę! :)
Janusz Pokus
Janusz Pokus
2023-03-02
Firma w stu procentach godna polecenia
Leszek Sudoł
Leszek Sudoł
2023-01-29
Montaż i serwis klimatyzacji.Polecam
Sławek Pieknik
Sławek Pieknik
2022-12-10
barbara promnik
barbara promnik
2022-10-27
Polecam bardzo! Miło,profesjonanie, szyko i sprawnie. Pan Marcin i pracownicy to jak palce jednej dłoni.
Radoslaw Siwek
Radoslaw Siwek
2022-10-04
Bardzo rzeczowy kontakt, wycena dopasowana do indywidualnych uwarunkowań, wszystko wykonane zgodnie z ustaleniami - sprawnie, czysto, na czas i w dobrej cenie. I jak tu nie polecić dalej? :)
Mateusz Płoskonka
Mateusz Płoskonka
2022-09-22
Profesjonalne podejści od startu do mety. POLECAM w 100%
Szymon Szymon
Szymon Szymon
2022-09-19
Bardzo dobra jakość usługi profesjonalny, schludny, oraz sprawny montaż polecam każdemu.

Lokal i pomieszczenie

Charakterystyka pomieszczeń ma wpływ na cenę oraz efektywność całego systemu klimatyzacji. Doradzając naszym klientom, bierzemy pod uwagę 6 poniższych czynników:

Ilość pomieszczeń, które mają być ochładzane lub ogrzewane klimatyzacją.

Powierzchnia pomieszczenia / pomieszczeń.

Miejsce montażu jednostki wewnętrzne: ściana, sufit, kanał wentylacyjny.

Ilość światła słonecznego – ekspozycja pomieszczenia na słońce.

Ilość osób przebywających w pomieszczeniu.

Powierzchnia okien.

Właściwy dobór systemu klimatyzacyjnego do biura. Split, multi split lub VRF?

Znając parametry lokalu i pomieszczeń, przechodzimy do wyboru typu systemu klimatyzacyjnego jaki ma być zainstalowany. Producenci urządzeń klimatyzacyjnych oferują 3 podstawowe rodzaje systemów, które są dopasowane do potrzeb pomieszczeń w zależności od ich liczby oraz wielkości.

Klimatyzacja do biura typu split

Klimatyzacja do biura typu split jest złożona z jednostki zewnętrznej, czyli agregatu i jednostki wewnętrznej, czyli parownika połączonej ze sobą instalacją, w której prowadzony jest czynnik chłodzący i instalacją elektryczną.

Tego typu system wymaga profesjonalnego montażu i serwisu. Więcej o montażu i o serwisie .

Klimatyzatory typu split nadają się do pojedynczych pomieszczeń, ponieważ, nawiew chłodnego powietrza generowany jest tylko przez jedną jednostkę zewnętrzną klimatyzatora.

Dla tych użytkowników, którzy potrzebują schłodzić więcej niż jedno pomieszczenie, producenci urządzeń klimatyzacyjnych oferują rozwiązanie, które jest tańszym rozwiązaniem niż multi split.

Jest nim rozwiązanie Duo, które do jednej jednostki zewnętrznej umożliwia podłączenie dwóch jednostek wewnętrznych.

Zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność w kosztach i możliwość chłodzenia dwóch pomieszczeń.

Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości ustawienia klimatyzatorów w dwóch różnych trybach pracy np. chłodzenie/grzanie.

Klimatyzacje do biura typu multi split

Klimatyzacja do biura typu multi split jest złożona z jednostki zewnętrznej, czyli agregatu i od 2 do 6 jednostek wewnętrznych, czyli parownika połączonych ze sobą instalacją, w której prowadzony jest czynnik chłodzący i instalacją elektryczną.

Tego typu system wymaga profesjonalnego montażu i serwisu. Więcej o montażu i o serwisie .

Klimatyzatory do biura typu multi split umożliwiają generowanie powietrza o pożądanej temperatury na wiele różnych pomieszczeń. Do tego, to rozwiązanie umożliwia autonomiczną pracę jednostek wewnętrznych. Oznacza to, że w każdym pomieszczeniu z jednostką wewnętrzną można nastawić inną temperaturę.

Klimatyzacje typu multi split nadają się nie tyle do pojedynczych pomieszczeń, ile do całych lokali.

Klimatyzacje do biura typu VRF

Klimatyzacja do biura typu VRF to zaawansowane rozwiązania komercyjne i przemysłowe.
Są to systemy klimatyzacji, które składają się z wielu, niezależnych lub łączonych ze sobą jednostek zewnętrznych i wielu, (nawet do 60) jednostek wewnętrznych. Ponadto ich pracą zawiaduje zaawansowane oprogramowanie, które zapewnia wysoką efektywność, umożliwia zdalną diagnostykę i zarządzanie pracą jednostka podczas awarii bez przerwania dopływu zimnego lub ciepłego powietrza.

Jest to rozwiązanie dla inwestorów chcących wyposażyć w klimatyzację duże obiekty biurowe, komercyjne i przemysłowe.

Więcej o tym rozwiązaniu znajdziecie państwo TUTAJ

Jednostki wewnętrzne ścienne, kasetonowe, kanałowe i inne

Dzięki szerokiej gamie jednostek wewnętrznych w naszej ofercie i doświadczonemu zespołowi montażowemu potrafimy wyposaży w klimatyzację niemal każde pomieszczenie.

Inwestując w klimatyzacje biurowe macie państwo możliwość wyposażenia swojego pomieszczenia w kilka typów jednostek wewnętrznych, zachowując odpowiedni klimat termiczny i estetyczny.

Co to jest inwerter i dlaczego warto go mieć

Systemy klimatyzacji, niezależnie czy split, czy multi split, coraz częściej są wyposażane w system regulowania mocy pracy zwany inwerterem. Takie rozwiązanie umożliwia automatyczne dobranie mocy sprężarki. W przeciwieństwie do urządzeń bez inwertera, które pracują cały czas na zadanej mocy, są one bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Mimo, że ich zakup jest nieco droższy, to jednak warto go rozważyć z uwagi na niższe opłaty za energię elektryczną.

Jak ocenić moc potrzebnej klimatyzacji

W celu dobrania instalacji o właściwej mocy, zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą, który na bazie swojego doświadczenia i doświadczenia doradzi idealne rozwiązanie.

Jednak z orientacyjny punkt wyjścia można przyjąć wartości z poniższej tabeli.

POWIERZCHNIA MOC
20-30 m2 2,5 kW
30-40 m2 3,5 kW
40-60 m2 5,0 kW
60-90 m2 7,0 kW
Powyżej 90 m2 10 kW

Klimatyzacja do biura - jak działają klimatyzatory z inwerterem?

Klimatyzacja do biura, która wykorzystuje inwertery to zaawansowana i bardzo nowoczesna technologia z zakresu zarówno chłodzenia, jak i ogrzewania. Wspomniana technologia jest wykorzystywana nie tylko w biurach, ale również w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym. Aktualnie klimatyzatory inwerterowe zaczynają być uznawane za standard. Według ekspertów za niedługi czas wspomniana technologia całkowicie zastąpi klimatyzatory, które można jedynie włączyć lub wyłączyć.

W klimatyzacji biurowej typu inwerterowego najważniejszym elementem jest sprężarka. To właśnie ona reguluje bowiem wydajność całego klimatyzatora. Jej działanie różni się znacznie od działania jej odpowiedniczki w klimatyzacji bez inwertera. Sprężarka w tego typu klimatyzacji potrafi, bowiem płynnie dostosować swoją moc do termicznych warunków, które panują w konkretnych pomieszczeniach.  

Klimatyzacja w biurze - jakie zalety mają klimatyzatory inwerterowe? 

Klimatyzatory inwerterowe pozwalają na płynne włączanie, a także wyłączanie. Miękki start sprężarki rozpoczyna się bowiem od niskich obrotów. Dzięki temu, jak wspomnieliśmy, można zredukować koszty poniesione za zużytą energię. Dodatkowo dzięki tej zalecie inwerterowej klimatyzacji do biura możliwe staje się uzyskanie pożądanej temperatury w krótszym czasie. Jest to możliwe dzięki temu, że całe urządzenie płynnie zwiększa swoje obroty. 

Opisywana przez nas technologia likwiduje wykorzystywanie tak zwanego prądu rozruchowego. Dzięki temu inwestorzy nie ponoszą dodatkowych kosztów za zużycie energii. 

Dodatkowe zalety, które z pewnością docenią użytkownicy klimatyzacji w biurze to między innymi redukcja wahań temperatury (w porównaniu z klimatyzatorami bez inwertera), a także cicha praca urządzenia. Fakt, że biurowa klimatyzacja nie działa głośno, dodatkowo podnosi komfort przebywania w biurze, a także poprawia koncentrację pracowników. 

9 zalet klimatyzacji w biurze

Praca we właściwej temperaturze, nie za wysokiej i nie za niskiej, to dla organizmu człowieka ważny czynnik, mający wpływ na jego:

wyższa wydajność pracy

lepszy poziom koncentracji

wyższy stopień nawodnienia

poprawiony dobrostan psychiczny

obniżenie wilgotności powietrza

Możliwość doprowadzenia świeżego powietrza do jednostki wewnętrznej dla zwiększenia komfortu.

Opcje zdalnego włączenia i wyłączenia urządzenia za pomocą np. zdalnego wyłącznika Wi-fi.

Dodatkowe nawiewy powietrza do urządzeń kasetonowych o mocy wyższej niż 7,0 kW.

Urządzenia o wydajnych sprężarkach oferują imponujące długości instalacji. Maksymalne przewyższenie to aż 30 metrów a maksymalna długość rurociągu to aż 65 metrów.

Jaki ma wpływ klimatyzacja w biurze?

Obniżenie wilgotności powietrza to ogromna zaleta klimatyzacji w biurze. Optymalna temperatura (komfort cieplny) w biurze na stanowiskach pracy powinna wynosić od 22 - 24 stopni Celsjusza. Względna wilgotność powietrza powinna wtedy wynosić ok. 40 - 60 procent.

Doprowadzenie świeżego powietrza do jednostki wewnętrznej niesie ze sobą szereg właściwości prozdrowotnych. Klimatyzacja w biurze sprawia zatem, że pracownicy rzadziej chorują i mają znacznie lepsze samopoczucie psychiczne oraz fizyczne.

Możliwość zdalnego włączania oraz wyłączania klimatyzacji biurowej za pośrednictwem internetu jest nieoceniona. Tak naprawdę nie jest konieczna wizyta w lokalu, aby dostosować pracownikom optymalne ustawienia klimatyzatorów.

Dodatkowe nawiewy powietrza oznaczają większą efektywność klimatyzacji. Nie tylko Państwa pracownicy, ale również klienci z całą pewnością docenią sprawność działania zamontowanych urządzeń. 

Wysoki poziom maksymalnego przewyższania oraz maksymalnej długości rurociągów sprawiają, że klimatyzację w biurze można spokojnie dopasować do każdych warunków obiektu. 

Wydajność, koncentracja, wyższy poziom nawodnienia oraz dobrostan psychiczny to korzyści użytkowania biurowej klimatyzacji. Niewątpliwie wszystkie te czynniki mają wpływ zarówno na to, jak postrzegana jest Państwa firma przez pracowników oraz klientów, jak i na wszelkie sukcesy działalności.  

Klimatyzacja biurowa - podsumowanie

Dzięki bogatemu wyborowi klimatyzatorów do biura możliwa jest zarówno redukcja i kontrola kosztów zużycia energii elektrycznej, jak i polepszenie warunków, które sprzyjają efektywnej pracy. Gdy dodamy do tego, że klimatyzacja w biurze działa naprawdę cicho, a nasz montaż jest niezawodny, Państwa firma zyskuje wiele na długie lata. Klimatyzacja z inwerterami niedługo całkowicie zastąpi urządzenia starego typu, a wykorzystanie jej niesie ze sobą szereg korzyści, nie tylko finansowych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą nowoczesnych klimatyzatorów, a także do skorzystania z naszej usługi montażu systemów wentylacji. Specjaliści, których zatrudniamy, gwarantują w pełni funkcjonalne i bezpieczne instalacje zaawansowanego technologicznie sprzętu.