Klimatyzacja do biura

Jak dobrać idealnie dopasowaną klimatyzacja do każdego biura. Poradnik inwestora.

Klimatyzacja w biurze umożliwia stworzenie komfortowych warunków pracy, tak w upalne dni, jak i w chłodne. Jednocześnie zapewnia wysoką jakość powietrza, dzięki filtrom i obniżeniu jego wilgotności. Tak wyposażone stanowiska pracy doceniają pracownicy i kontrahenci.
Urządzenia klimatyzacyjne do biur, ale również innych pomieszczeń i lokali jak na przykład sklepy, restauracje, sale konferencyjne czy warsztaty i serwerownie, to klimatyzatory komercyjne, które różnią się od klimatyzatorów domowych.
Więcej o klimatyzatorach domowych
Wybierając klimatyzator do biura, czyli klimatyzator komercyjny, należy wziąć pod uwagę, że są to urządzenia, które pracują przez 8, 10 i więcej godzin dziennie, tak w sezonie letnim, jak i w wielu przypadkach, w sezonie jesienno - zimowym.
Inwestorzy szukają rozwiązań, które pozwolą im przeznaczyć optymalny budżet, przy wysokiej jakości podzespołów systemu klimatyzacyjnego przy jednoczesnej ich energooszczędności w połączeniu z rzetelnym i sprawnym serwisem.
Poniżej prezentujemy główne czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę decydując się na zakupu klimatyzacji do biura.
Jeżeli jednak wolą Państwo porozmawiać z naszym doradcą, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji telefonicznej, na której dowiecie się, na co zwrócić uwagę decydując się na instalację klimatyzacji.

Lokal i pomieszczenie.

Pomieszczenia w lokalu mają wpływ na cenę i efektywność całego systemu klimatyzacji. Doradzając naszym klientom bierzemy pod uwagę 6 poniższych czynników:

Ilość pomieszczeń, które mają być ochładzane lub ogrzewane.
Powierzchnia pomieszczenia / pomieszczeń.
Miejsce montażu jednostki wewnętrzne: ściana, sufit, kanał wentylacyjny.
Ilość światła słonecznego – ekspozycja pomieszczenia na słońce.
Ilość osób przebywających w pomieszczeniu.
Powierzchnia okien.

Właściwy dobór systemu klimatyzacyjnego do biura. Split, multi split lub VRF?

Znając parametry lokalu i pomieszczeń, przechodzimy do wyboru typu systemu jaki ma być zainstalowany. Producenci urządzeń klimatyzacyjnych oferują 3 podstawowe rodzaje systemów, które są dopasowane do potrzeb pomieszczeń w zależności od ich wielkości i wielości.

Klimatyzacje do biura typu split.

Klimatyzacja typu split jest złożona z jednostki zewnętrznej, czyli agregatu i jednostki wewnętrznej, czyli parownika połączonej ze sobą instalacją, w której prowadzony jest czynnik chłodzący i instalacją elektryczną.

Tego typu system wymaga profesjonalnego montażu i serwisu. Więcej o montażu i o serwisie .

Klimatyzatory typu split nadają się do pojedynczych pomieszczeń, ponieważ, nawiew chłodnego powietrza generowany jest tylko przez jedną jednostkę zewnętrzną.

Dla tych użytkowników, którzy potrzebują schodzić więcej niż jedno pomieszczenie, producenci urządzeń klimatyzacyjnych oferują rozwiązanie, które jest tańszym rozwiązaniem niż multi split.

Jest nim rozwiązanie Duo, które do jednej jednostki zewnętrznej umożliwia podłączenie dwóch jednostek wewnętrznych.

Zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność w kosztach i możliwość chłodzenia dwóch pomieszczeń.

Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości ustawienia klimatyzatorów w dwóch różnych trybach pracy np. chłodzenie/grzanie.

Klimatyzacje do biura typu multi split.

Klimatyzacja typu multi split jest złożona z jednostki zewnętrznej, czyli agregatu i od 2 do 6 jednostek wewnętrznych, czyli parownika połączonych ze sobą instalacją, w której prowadzony jest czynnik chłodzący i instalacją elektryczną.

Tego typu system wymaga profesjonalnego montażu i serwisu. Więcej o montażu i o serwisie .

Klimatyzatory typu multi split umożliwiają generowanie powietrza o pożądanej temperatury na wiele różnych pomieszczeń. Do tego, to rozwiązanie umożliwia autonomiczną pracę jednostek wewnętrznych. Oznacza to, że w każdym pomieszczeniu z jednostką wewnętrzną można nastawić inną temperaturę.

Klimatyzacje multi split nadają się nie tyle do pojedynczych pomieszczeń, ile do całych lokali.

Klimatyzacje do biura typu VRF.

Klimatyzacja typu VRF to zaawansowane rozwiązania komercyjne i przemysłowe.
Są to systemy, które składają się z wielu, niezależnych lub łączonych ze sobą jednostek zewnętrznych i wielu, (nawet do 60) jednostek wewnętrznych. Ponadto ich pracą zawiaduje zaawansowane oprogramowanie, które zapewnia wysoką efektywność, umożliwia zdalną diagnostykę i zarządzanie pracą jednostka podczas awarii bez przerwania dopływu zimnego lub ciepłego powietrza.

Jest to rozwiązanie dla inwestorów chcących wyposażyć w klimatyzację duże obiekty biurowe, komercyjne i przemysłowe.

Więcej o tym rozwiązaniu znajdziecie państwo TUTAJ

Jednostki wewnętrze ścienne, kasetonowe, kanałowe i inne.

Dzięki szerokiej gamie jednostek wewnętrznych w naszej ofercie i doświadczonemu zespołowi montażowemu potrafimy wyposaży w klimatyzację niemal każde pomieszczenie.

Inwestując w klimatyzacje biurowe macie państwo możliwość wyposażenia swojego pomieszczenia w kilka typów jednostek wewnętrznych, zachowując odpowiedni klimat termiczny i estetyczny.

Co to jest inwerter i dlaczego warto go mieć.

Systemy klimatyzacji, niezależnie czy split, czy multi split, coraz częściej są wyposażane w system regulowania mocy pracy zwany inwerterem. Takie rozwiązanie umożliwia automatyczne dobranie mocy sprężarki. W przeciwieństwie do urządzeń bez inwertera, które pracują cały czas na zadanej mocy, są one bardziej ekonomiczne w użytkowaniu, mimo, że ich zakup jest nieco droższy, to jednak wart rozważenia z uwagi na niższe opłaty za energię elektryczną.

Jak ocenić moc potrzebnej klimatyzacji.

W celu dobrania instalacji o właściwej mocy, zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą, który n bazie swojej wiedzy i doświadczenia doradzi idealne rozwiązanie.

Jednak z orientacyjny punkt wyjścia można przyjąć wartości z poniższej tabeli.

POWIERZCHNIA MOC
20-30 m2 2,5 kW
30-40 m2 3,5 kW
40-60 m2 5,0 kW
60-90 m2 7,0 kW
Powyżej 90 m2 10 kW

9 podstawowych zalety klimatyzacji w biurze.

Praca we właściwej temperaturze, nie za wysokiej i nie za niskiej, to dla organizmu człowieka ważny czynnik, mający wpływ na jego:
wydajność
poziom koncentracji
stopień nawodnienia
dobrostan psychiczny
Obniżenie wilgotności powietrza
Możliwość doprowadzenia świeżego powietrza do jednostki wewnętrznej dla zwiększenia komfortu.
Opcje zdalnego włączenia i wyłączenia urządzenia za pomocą np. zdalnego wyłącznika Wi-fi.
Dodatkowe nawiewy powietrza do urządzeń kasetonowych o mocy wyższej niż 7,0 kW.
Urządzenia o wydajnych sprężarkach oferują imponujące długości instalacji. Maksymalne przewyższenie to aż 30 metrów a maksymalna długość rurociągu to aż 65 metrów.