Montaż klimatyzacji w budynku

 

Montaż klimatyzacji w budynku

Montaż klimatyzacji typu split — na czym polega?

Montaż klimatyzacji typu split jest bardzo ważny dla wszystkich osób, które będą użytkować lokal. Nowoczesne urządzenia chłodzące, czyli tak zwane klimatyzatory dwufunkcyjne służą nie tylko do schładzania latem pomieszczeń, ale również do dogrzewania wnętrza zimą. Montaż klimatyzacji typu split najlepiej powierzyć wykwalifikowanym monterom systemów wentylacyjnych. Tylko tacy specjaliści zagwarantują, że urządzenie będzie działać bezpiecznie i w stu procentach efektywnie. Podobnie jak montażem klimatyzacji powinna zająć się firma wyspecjalizowana, również fachowcy powinni podjąć się przeglądu technicznego i serwisu,

Na samym początku osoba odpowiedzialna za montaż klimatyzacji rozpakowuje urządzenie. Klimatyzator split składa się z jednostki zewnętrznej (czyli skraplacza), a także jednostki wewnętrznej (parownika). Są one połączone ze sobą za pomocą kabli elektrycznych, a także przewodem freonowym. Warto sprawdzić w tej sytuacji, czy jednostki nie są uszkodzone (zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna). Z pewnością przydadzą się również przedmioty, takie jak: poziomica, ołówek, a także miarka. 

W instrukcji klimatyzatora zawsze można znaleźć informację dotyczące wymaganych odstępów pomiędzy urządzeniem, a sufitem i podłogą oraz odstępów, które mają zostać zachowane pomiędzy bokami klimatyzatorów, a przeszkodami. 

Montaż klimatyzacji z pewnością ułatwi także wspornik zamocowany poziomo do konstrukcji nośnej ściany za pomocą wkrętów. Można zamontować klimatyzację typu split także za pomocą podłączenia przewodu freonowego oraz kabla elektrycznego do jednostki wewnętrznej klimatyzatora.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora powinna być zainstalowana poza budynkiem. Przykładem odpowiedniego miejsca do tego jest elewacja, dach lub balkon. Do urządzenia należy przykręcić nóżki, na którym będzie się opierało, a następnie ustawić w docelowym miejscu montażu. Nie można zapominać również o podłączeniu odpływu skroplin.

Serwis klimatyzacji — czym grozi zaniedbanie tego aspektu?

Jeżeli użytkownicy klimatyzacji zaniedbują jej regularne serwisowanie, w pewnym momencie doprowadzi to do spadku jakości chłodzenia, a ostatecznie do awarii. Z tego też powodu zalecamy przeprowadzanie regularnego serwisu klimatyzacji. Jeden lub dwa razy w roku konieczne jest wykonanie przeglądu. Powinna się tym zająć specjalistyczna firma, która ma do tego odpowiednie uprawnienia oraz umiejętności. 

Montaż klimatyzacji a estetyka systemu

Jeżeli zależy Państwu na estetyce, kable oraz rury warto ukryć w ścianie. Jest to oczywiście związane z nieco większymi wydatkami. Rozwiązaniem, które może stanowić alternatywę, jest listwa elektroinstalacyjna. Nie wymaga ona dodatkowej pracy. Wystarczy przymocować ją do ściany. 

Warto pamiętać także, że wylot rurki do skroplin powinien znaleźć się w miejscu, w którym kapiąca woda może być wygodnie odprowadzona do naczynia. Po zakończeniu montażu klimatyzacji dobrze przeprowadzić próbne uruchomienie według wskazówek w instrukcji. 

Montaż klimatyzacji i serwis urządzeń — podsumowanie

Każdy system klimatyzacji wymaga regularnego serwisu. Kluczowe jest również sprawdzenie przed sezonem grzewczym lub chłodniczym najważniejszych punktów serwisowych. Montaż klimatyzacji typu split i jej serwis wymaga odpowiedniego przygotowania i zaopatrzenia. Z tego też powodu dobrze, aby osoba, która jest odpowiedzialna za te czynności, miała do tego kompetencje. Serwis klimatyzacji to obowiązkowe działanie dla osób, które są za nią odpowiedzialne. Dzięki temu można mieć pewność, że układ nie przestanie działać efektywnie, a także, że nie dojdzie do awarii. Taka sytuacja mogłaby nawet odbić się na zdrowiu użytkowników klimatyzowanych pomieszczeń. Jeżeli zależy Państwu na estetyce wokół klimatyzacji, dobrze pomyśleć o maskowaniu kabli. Montaż klimatyzacji i jej serwis to jednak nie wszystko, o czym powinni pamiętać jej użytkownicy. Ważne jest również, aby nie zapomnieć o utrzymaniu układu w czystości. System klimatyzacji nie może stać się przecież siedliskiem szkodliwych substancji, które przedostają się wnętrza pomieszczeń. 

Serdecznie zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej oferty montażu klimatyzacji i serwisu systemów chłodzących. W razie jakichkolwiek pytań nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na nie i rozwieją wątpliwości dotyczące zarówno montażu, jak i serwisu klimatyzatorów, a także samych produktów.

Szymon Rudziński
Szymon Rudziński
2023-05-31
Pełen profesjonalizm
magdakili4
magdakili4
2023-05-14
Rzetelne doradztwo, ekspresowa wycena, fachowy montaż, ekipa zamontowała, posprzątała. Wszystko na najwyższym poziomie. Serdecznie polecam!
Tomasz
Tomasz
2023-05-07
Profesjonalna firma dzięki której mam komfort jaki daje klimatyzacja Rotenso. Polecam KLIM-BUD
Magdalena Puda
Magdalena Puda
2023-03-29
Profesjonalna obsługa, fachowy i szybki montaż! Polecam firmę! :)
Janusz Pokus
Janusz Pokus
2023-03-02
Firma w stu procentach godna polecenia
Leszek Sudoł
Leszek Sudoł
2023-01-29
Montaż i serwis klimatyzacji.Polecam
Sławek Pieknik
Sławek Pieknik
2022-12-10
barbara promnik
barbara promnik
2022-10-27
Polecam bardzo! Miło,profesjonanie, szyko i sprawnie. Pan Marcin i pracownicy to jak palce jednej dłoni.
Radoslaw Siwek
Radoslaw Siwek
2022-10-04
Bardzo rzeczowy kontakt, wycena dopasowana do indywidualnych uwarunkowań, wszystko wykonane zgodnie z ustaleniami - sprawnie, czysto, na czas i w dobrej cenie. I jak tu nie polecić dalej? :)

Co to jest serwis klimatyzatorów i dlaczego jest potrzebny?

Urządzenia klimatyzacyjne działają na styku dwóch różnych temperatur. Wyższej i niższej. Powietrze na styku temperatury wyższej i niższej uwalnia parę wodną, która skrapla się na urządzeniu. Wilgoć może być źródłem, w którym będą rozwijały się grzyby, pleśń i drobnoustroje. Ponadto, powietrze, którym oddychamy i które jest nadmuchiwane przez jednostkę wewnętrzną klimatyzatora jest w mniejszym lub większym stopniu zanieczyszczone pyłem, kurzem i innymi cząsteczkami.
Takie środowisko, jeżeli nie jest odpowiednio kontrolowane ma negatywny wpływ, na jakość nadmuchiwanego powietrza i na nasza zdrowie.


Ponadto urządzania pracujące przez czas liczony w setkach lub tysiącach godzin, podobnie jak samochód, wymagają sprawdzenia i konserwacji pewnych podzespołów, po to, aby zapewnić bezpieczną i długą żywotność jednostki zewnętrznej i wewnętrznej
Dlatego systemy klimatyzacyjne wymagają serwisu, regularnego.

10 kluczowych punktów serwisowych klimatyzacji, które należy sprawdzić przed sezonem grzewczym lub chłodniczym:

podstawową czynnością serwisu klimatyzatora jest wyczyszczenie parownika i skraplacza z zanieczyszczeń powstałych w wyniku pracy następnie odgrzybienie odpowiednimi i bezpiecznymi dla zdrowia preparatami chemicznymi.

należy sprawdzić czy wentylator jednostki wewnętrznej nie wymaga czyszczenia

sprawdzić skuteczność chłodniczą przez pomiar temp nawiewu

pomiar obciążenia elektrycznego sprężarki

uzupełnienie izolacji chłodniczej

wyczyszczenie tacy ociekowej z grzybów

wyczyszczenie obudowy jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej

sprawdzenie szczelności układu chłodniczego

sprawdzenie instalacji komunikacyjnej pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną oraz ewentualne jej poprawienie