Systemy VRF i VRS
Systemy klimatyzacji VRF to wybór dla rozwiązań komercyjnych.
Systemy klimatyzacji VRF to dobry wybór dla rozwiązań komercyjnych. Rozwiązania komercyjne wymagają od urządzeń nie tylko wysokiej wydajności, ale również bezawaryjności Jest ona cechą systemów, dzięki zastosowaniu podzespołów wysokiej jakości.
Zwracamy uwagę na to, aby koszt całej instalacji systemu wraz z montażem i późniejszym serwisem był optymalnie dobrany do budżetu inwestora. Opieramy się na wartościach doradztwa nastawionego na potrzeby klienta, profesjonalnego montażu systemów klimatyzacyjnych i rzetelnego serwisu. Dzięki wiedzy, doświadczeniu i zaangażowaniu wiemy jak łączyć instalacje wysokiej jakości urządzeń dla zastosowań komercyjnych z atrakcyjną ceną. Chętnie udostępnimy referencje, pochodzące od naszych klientów, którym montowaliśmy systemy klimatyzacji VRF.
Jeżeli są Państwo w stanie przybliżyć nam swoje potrzeby w ramach systemów klimatyzacji VRF, to zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą. Pozwoli to spełnić Państwa oczekiwania.
Jeżeli nie mieli Państwo do tej pory doświadczeń z systemami klimatyzacji VRF, to w poniższym tekście postaramy się przybliżyć ich możliwości, po to, aby pomóc Państwu podjąć decyzję. Przekonają się Państwo, czy taki system może być właściwy do pożądanych zastosowań.
Jeżeli nie mieli Państwo do tej pory doświadczeń z systemami klimatyzacji VRF, to w poniższym tekście postaramy się przybliżyć ich możliwości, po to, by pomóc Wam podjąć decyzję, czy taki system może być właściwy do Waszych zastosowań.
Co to jest system klimatyzacji VRF?
Do niedawna powszechnie stosowanym systemem, który służył do chłodzenia budynków komercyjnych, był system split oraz system multi split. Przy takim rozwiązaniu agregat sprężarkowy umieszczany był na zewnątrz budynku, a jednostka naścienna lub sufitowa wewnątrz budynku. Jednak problem pojawia się w chwili, kiedy inwestor chce wyposażyć w klimatyzacje wiele pomieszczeń.
Zastosowanie systemu split i multi split spowodowałoby, że budynek musiałby być wyposażony w wiele agregatów sprężarkowych. Wadą takiego rozwiązania jest efektywność instalacji i jej energochłonność, a także estetyka budynku, która może być obniżona widocznymi agregatami. Dlatego potrzebie chłodzenia wielu pomieszczeń wyszli naprzeciw najwięksi producenci urządzeń klimatyzacyjnych, wprowadzając system, w którym do jednego agregatu sprężarkowego podłącza się nawet do 60 jednostek wewnętrznych.
Daje to możliwości dowolnej konfiguracji układu klimatyzacji przy zachowaniu jej efektywnej wydajności w połączeniu z niskim zapotrzebowaniem na energię.
System klimatyzacji VRF - na co zwrócić uwagę wybierając:
Ponieważ system klimatyzacji VRF pracują często w trudnych zewnętrznych warunkach, należy zwrócić uwagę na:
Wysoka efektywność sprężarek
Inwestorzy korzystający z naszych usług stosują instalacje klimatyzacyjne nie tylko do chłodzenia, ale również do ogrzewania powietrza. Niezależnie jednak od potrzeb, agregat musi pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur zewnętrznych. Dlatego na przykład systemy klimatyzacji instalowane w miejscowościach wysokogórskich pracują przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -30℃ i muszą mieć skuteczną możliwość pracy w trybie grzania.
W okresie letnim, gdzie dachy budynków w okresie letnim nagrzewają się do temperatury 55℃, agregaty muszą skutecznie chłodzić i powietrze.
Takie agregaty są dostarczane przez renomowanych producentów urządzeń klimatyzacyjnych. Są jednocześnie zaawansowanymi technicznie produktami, przy trwałej konstrukcji.
Za przykład może posłużyć sprężarka EVI SKY DC Inwerter:
- 1: EVI - Ulepszona konstrukcja wtrysku pary
- 2: Asymetryczna konstrukcja typu scroll
- 3: Innowacyjna konstrukcja struktury elementu utrzymania przeciwciśnienia
- 4: Zawór obejściowy
- 5: Efektywna konstrukcja odzysku oleju
- 6: Scentralizowana konstrukcja uzwojenia
- 7: Wbudowana pompa oleju w zbiorniku oleju
Dwustopniowe dławienie z wtryskiem pośrednim: energooszczędna, bezpieczna i niezawodna technologia znacznie poprawia wydajność grzewczą w skrajnie niskich temperaturach
Jest w stanie poprawić wydajność, a także zmniejszyć różnicę ciśnień między dwoma komorami, co prowadzi do mniejszych wibracji i niższego hałasu. Ponadto konstrukcja zapewnia optymalną kompresję i chroni sprężarkę.
Specjalnie opracowana konstrukcja służąca do przepływu czynnika.
Zastosowany w celu uniknięcia uszkodzenia sprężarki przez przeciążenie.
Precyzyjna rowkowana konstrukcja rury odzysku oleju zapewnia pełne smarowanie sprężarki.
nowe uzwojenia silnika są scentralizowane, co jest znaczną optymalizacją w porównaniu do tradycyjnego silnika z uzwojeniem rozproszonym. Poprawiona została zwłaszcza wydajność sekcji niskiej prędkości i została znacznie poprawiona.
W celu poprawy niezawodności sprężarki podczas pracy w wysokiej częstotliwości zastosowano system automatycznego podawania oleju.
Klimatyzacja VRF oferuje szeroki zakres pracy w systemach z pompą ciepła i odzyskiem ciepła.
System z pompą ciepła
Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych komponentów i rozwiązań sterujących system VRF może pracować zarówno w ekstremalnie wysokiej, jak i niskiej temperaturze.
Systemy z odzyskiem ciepła
Dzięki doskonale opracowanej technologii oraz najlepszym komponentom, system VRF sprawdza się zarówno w trybach pracy grzanie/chłodzenie, jak i w trybie pracy mieszanej.
Systemy VRF mogą wymagać cichej pracy dla jednostek zewnętrznych.
Zabudowa dużych miast wiążę się często z tym, że architekci próbują zagospodarować dostępną przestrzeń w najefektywniejszy sposób. Dotyczy to budynków, które są w bliskim sąsiedztwie. Zdarza się, głośne jednostki zewnętrzne systemów klimatyzacji VRF mogą przeszkadzać użytkownikom lokali. Niektórzy producenci urządzeń klimatyzacyjnych rozwiązali ten problem oferując produkty z opcją aktywowania super cichej pracy nocnej. W efekcie jednostki zewnętrzne mogą pracować nawet od 10dB(A) ciszej.
Nowocześniejsze sterowanie systemami klimatyzacji
Oprogramowanie serwera wykorzystujące inteligentne algorytmy zarządzania systemami klimatyzacji VRF umożliwia zdane uruchomienie i diagnostykę systemu, pomimo dużych odległości.
Funkcja odśnieżania jednostki zewnętrznej
Śnieg, poprzez nawarstwianie się na jednostce zewnętrznej klimatyzacji może zamarznąć blokując wirnik. Wskutek tego może dojść do uszkodzenia silnika wirnika. Najnowsze systemy klimatyzacji VRF mają funkcje odśnieżania jednostki zewnętrznej. Wentylator włącza się automatycznie chroniąc wirnik wentylatora przed opadającym na niego śniegiem.
Kontrola częstotliwości pracy systemu VRF
Dzięki połączeniu technologii kontroli częstotliwości i wydajnemu systemowi inwerterowemu, układ redukuje straty bierne i zwiększa wydajność silnika nawet do 12%.
Funkcja odszraniania
W razie konieczności istniej możliwość uruchomienia trybu odszraniania. W systemach tradycyjnych moment i długość rozmrażania są stale określone, co niestety wpływa na wahania temperatury i dyskomfort.
Naprzemienna praca jednostek zewnętrznych
Urządzenia niektórych marek posiadają program pozwalający na pracę naprzemienną jednostek. System analizuje pracę i steruje przełączaniem urządzeń według algorytmu zapewniającego pracę każdego modułu w tej samej ilości.
Łatwy serwis urządzeń VRF:
Nowoczesne urządzenia pozwalają na obniżenie kosztów i czasów serwisu. Na przykład wyposażone w klapy rewizyjne jednostki zewnętrze, umożliwiają sprawdzenie status ustawienia jednostki bez konieczności zdejmowania przedniej pokrywy.
System pracy awaryjnej
Do tej pory awarie wiązały się z zatrzymaniem pracy systemu klimatyzacji. W nowoczesnych urządzenia ten problem został rozwiązany dzięki systemowi operacyjnemu sterującym funkcjonowaniem urządzeń zewnętrznych.
Funkcja modułu zapasowego
W przypadku awarii jednego z modułów, inne zastąpią jego działanie, podtrzymując pracę całego systemu.
Funkcja awaryjnej pracy sprężarki
W przypadku awarii jednej ze sprężarek, inna zastąpi jej działanie, podtrzymując pracę całego systemu.
Funkcja awaryjnej pracy wentylatora
W przypadku awarii jednego z wentylatorów, inny zastąpi jego działanie, podtrzymując pracę całego systemu.
Dodatkowe wentylatory:
Jednostki zewnętrzne nie muszą być montowane na dachach. Dzięki włączeniu do systemu wentylatora z silnikiem DC można uzyskać większe ciśnienia dyspozycyjne. Takie rozwiązanie daje możliwość umiejscowienia jednostki zewnętrznej klimatyzacji na piętrze lub w pomieszczeniu technicznym. Łącząc to z urządzeniem oferującym super cichą pracę, zyskujemy pewność, że urządzenie nie będzie hałasowało.
Systemy VRF, czyli efektywność energetyczna
Systemy klimatyzacji VRF wyróżniają się wysokim poziomem efektywności energetycznej. Wpływ na tę sytuację mają 3 następujące czynniki:
- odzysk ciepła,
- zastosowanie odrębnego systemu wentylacji, a także
- możliwość regulacji sprężarek.
Fakt, że klimatyzacja VRF wykorzystuje odzysk ciepła, sprawia, że budynek może być jednocześnie chłodzony i grzany w różnych strefach. Polega to na tym, że system VRF odbiera ciepło ze stref chłodzonych i przekazuje je do stref, które wymagają ogrzewania. Dzieje się to przez możliwie największą liczbę godzin. Użytkownicy systemów klimatyzacji VRF wykorzystując odpowiedni scenariusz oraz optymalizację wymiany ciepła, mają możliwość obsługi części pomieszczeń bez dodatkowej pracy sprężarki.
Regulacja wydajności w klmatyzacji VRF wykorzystuje zazwyczaj następujące metody:
- regulacja inwerterowa,
- regulacja obejściowa (by pass),
- regulacja kaskadowa zespołu sprężarki.
Regulacja inwerterowa systemów klimatyzacji VRF oznacza, że obroty silnika są płynnie regulowane za pomocą falownika. Regulacja obejściowa to rozwiązanie, w którym tłoczony czynnik chłodniczy upuszcza się przewodem tłocznego obejścia. Z kolei regulacja kaskadowa zespołu sprężarek działa w taki sposób, że sprężarki są uruchamiane w zależności od zapotrzebowania na moc.
System VRV i VRF— różnice
Na terenie naszego kraju montaż zaawansowanych technologicznie systemów klimatyzacji staje się stopniowo normą. Trudno sobie wyobrazić większość obecnych lokali biurowych bez dobrze działającej klimatyzacji. System VRF to z angielskiego Variable Refigeration Flow. Oznacza to zmianę objętości czynnika chłodzącego. Nazwa VRV jest stosowana zamiennie z nazwą VRF. Systemy VRV w przeciwieństwie do systemów VRF są jednak zarezerwowane dla jednego z producentów klimatyzacji. Jest to firma Dalkin.
Systemy VRS — czym są?
Regulator VRS jest stosowany w systemach wentylacji oraz klimatyzacji do stałej regulacji przepływu powietrza. Dzięki tej technologii do pomieszczeń dostarczana jest stała i pożądana objętość powietrza bez konieczności równoważenia instalacji klimatyzacji. Regulator VRS jest niezależnym elementem regulacyjnym, który pracuje w funkcji nawiewu bądź też wywiewu w systemach wysoko, a także niskociśnieniowych. Wykorzystuje się go m.in. w systemach użyteczności publicznej, a także biurach i pomieszczeniach przemysłowych. Regulator VRS może być instalowany zarówno w pozycji pionowej, jak i w pozycji poziomej. Dodatkowo na prośbę klientów regulator VRS może być wzbogacony o dodatkowy kołnierz przyłączeniowy, dzięki któremu możliwy jest montaż bez wykorzystania śrub.
Systemy VRF — czym jeszcze się charakteryzują?
Każdy system VRF posiada własną najczęściej bardzo skomplikowaną automatykę producenta. U każdego z producentów mogą mieć Państwo do czynienia z:
- jednostkami używającymi unikalnej dla danego producenta magistrali komunikacyjnej,
- jednostkami używającymi unikalnego dla danego producenta protokołu komunikacji,
- panelami nastawników używającymi unikalnej dla danego producenta magistrali komunikacyjnej,
- panelami nastawników używającymi unikalnego dla danego producenta protokołu komunikacji.
Bezpośrednia integracja urządzeń typu VRF oraz Split jest najczęściej niemożliwa.
Systemy klimatyzacyjne VRF — podsumowanie
Systemy klimatyzacji VRF są doskonałe do zastosowania komercyjnego. Dzieje się tak z tego powodu, że taka technologia pozwala dokładnie wyregulować temperaturę według zapotrzebowania budynku oraz użytkownika. Udzielamy fachowego wsparcia wszystkim osobom, które są zainteresowane skorzystaniem z takich systemów klimatyzacji. Warto zwrócić uwagę na korzyści płynące z wyboru odpowiedniej klimatyzacji tego typu, czyli m.in. wysoką efektywność sprężarek. Dzięki systemom klimatyzacji z regulatorem VRS możliwe jest zagwarantowanie stałej regulacji przepływu powietrza. Wśród zalet systemów VRF wymienić można między innymi: możliwość budowania rozległych systemów, stosunkowo małą masę jednostek zewnętrznych, a także niskie koszta eksploatacji, możliwość wykorzystania tego typu układów w budynkach wysokich oraz wiele możliwości sterowania układem.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, konsultacji ze specjalistami i zdecydowania się na systemy klimatyzacyjne, które w 100% spełnią Państwa oczekiwania.