Systemy VRF i VRS.

Systemy klimatyzacji VRF to wybór dla rozwiązań komercyjnych.

Rozwiązania komercyjne wymagają od urządzeń nie tylko wysokiej wydajności, ale również bezawaryjności, dzięki zastosowaniu podzespołów wysokiej jakości.
Jednocześnie zwracamy uwagę by, koszt całej instalacji wraz z montażem i późniejszym serwisem, był optymalnie dobrany do budżetu inwestora.
Ponieważ opieramy się na wartościach doradztwa nastawionego na potrzeby klienta, profesjonalnego montażu i rzetelnego serwisu dzięki wiedzy, doświadczeniu i zaangażowaniu to wiemy jak łączyć instalacje wysokiej jakości urządzeń dla zastosowań komercyjnych w optymalnym budżecie.
Chętnie udostępnimy referencje, pochodzące od naszych klientów, którym montowaliśmy systemy klimatyzacji VRF.
Jeżeli są Państwo w stanie przybliżać na swoje potrzeby w ramach systemów klimatyzacji VRF, to zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą, który chętnie skonsultuje Wasze oczekiwania.
Jeżeli nie mieli Państwo do tej pory doświadczeń z systemami klimatyzacji VRF, to w poniższym tekście postaramy się przybliżyć ich możliwości, po to, by pomóc Wam podjąć decyzję, czy taki system może być właściwy do Waszych zastosowań.

Co to jest system klimatyzacji VRF.

Do nie dawna, powszechnie stosowanym systemem, do chłodzenia budynków komercyjnych, był system split i mulit split. W takim rozwiązaniu agregat sprężarkowy umieszczany był na zewnątrz budynku, a jednostka naścienna lub sufitowa, wewnątrz budynku.

Jednak problem pojawia się w chwili, kiedy inwestor chce wyposażyć w klimatyzacje wiele pomieszczeń.

Zastosowanie systemu split i multi split, spowodowało by, że budynek musiałby być wyposażony w wiele agregatów sprężarkowych. Wadą takiego rozwiązania jest efektywność instalacji i jej energochłonność, jak również estetyka budynku, która może być obniżona widocznymi agregatami.

Dlatego dla potrzeb chłodzenia wielu pomieszczeń, wyszli naprzeciw najwięksi producenci urządzeń klimatyzacyjnych wprowadzając system, gdzie do jednego agregatu sprężarkowego podłącza się nawet do 60 jednostek wewnętrznych.

Daje to możliwości dowolnej konfiguracji układu klimatyzacji przy zachowaniu jej efektywnej wydajności w połączeniu z niskim zapotrzebowaniem na energię.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając system klimatyzacji VRF:

Ponieważ system klimatyzacji VRF pracują często w trudnych zewnętrznych warunkach, należy zwrócić uwagę na:


Wysoka efektywność sprężarek.

Inwestorzy korzystający z naszych usług stosują instalacje klimatyzacyjne nie tylko do chłodzenia, ale również do ogrzewania powietrza. Niezależnie jednak od potrzeb, agregat musi pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur zewnętrznych. Na przykład, systemy instalowane w miejscowościach wysokogórskich pracują przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -30℃ i muszą mieć skuteczną możliwość pracy w trybie grzania.

W okresie letnim, gdzie dachy budynków w okresie letnim nagrzewają się do temperatury 55℃, agregaty muszą skutecznie chłodzić i powietrze.

Takie agregaty są dostarczane przez renomowanych producentów urządzeń klimatyzacyjnych. Są jednocześnie zaawansowanymi technicznie produktami, przy trwałej konstrukcji.

Za przykład może posłużyć sprężarka EVI SKY DC Inwerter:

Dwustopniowe dławienie z wtryskiem pośrednim: energooszczędna, bezpieczna i niezawodna technologia znacznie poprawia wydajność grzewczą w skrajnie niskich temperaturach

Jest w stanie poprawić wydajność, a także zmniejszyć różnicę ciśnień między dwoma komorami, co prowadzi do mniejszych wibracji i niższego hałasu. Ponadto konstrukcja zapewnia optymalną kompresję i chroni sprężarkę.

Specjalnie opracowana konstrukcja służąca do przepływu czynnika.

Zastosowany w celu uniknięcia uszkodzenia sprężarki przez przeciążenie.

Precyzyjna rowkowana konstrukcja rury odzysku oleju zapewnia pełne smarowanie sprężarki.

nowe uzwojenia silnika są scentralizowane, co jest znaczną optymalizacją w porównaniu do tradycyjnego silnika z uzwojeniem rozproszonym. Poprawiona została zwłaszcza wydajność sekcji niskiej prędkości i została znacznie poprawiona.

W celu poprawy niezawodności sprężarki podczas pracy w wysokiej częstotliwości zastosowano system automatycznego podawania oleju.


Klimatyzacje VRF oferują szeroki zakres pracy w systemach z pompą ciepła i odzyskiem ciepła.

System z pompą ciepła

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych komponentów i rozwiązań sterujących system VRF może pracować zarówno w ekstremalnie wysokiej, jak i niskiej temperaturze.

Systemy z odzyskiem ciepła

Dzięki doskonale opracowanej technologii oraz najlepszym komponentom, system VRF sprawdza się zarówno w trybach pracy grzanie/chłodzenie, jak
 i w trybie pracy mieszanej.


Systemy VRF mogą wymagać cichej pracy dla jednostek zewnętrznych.

Zabudowa dużych miast wiążę się często z tym, że architekci próbują zagospodarować dostępną przestrzeń w najefektywniejszy sposób. Dotyczy to budynków, które są w bliskim sąsiedztwie. Zdarza się, głośne jednostki zewnętrzne systemów klimatyzacji VRF mogą przeszkadzać użytkownikom lokali. Niektórzy producenci urządzeń klimatyzacyjnych rozwiązali ten problem oferując produkty z opcją aktywowania super cichej pracy nocnej. W efekcie jednostki zewnętrzne mogą pracować nawet od 10dB(A) ciszej.


Najnowocześniejsze sterowanie systemami klimatyzacji.

Oprogramowanie serwera wykorzystujące inteligentne algorytmy zarządzania systemami klimatyzacji VRF umożliwia zdane uruchomienie i diagnostykę systemu, pomimo dużych odległości.


Funkcja odśnieżania jednostki zewnętrznej.

Śnieg, poprzez nawarstwianie się na jednostce zewnętrznej może zamarznąć blokując wirnik. Wskutek tego może dojść do uszkodzenia silnika wirnika. Najnowsze systemy klimatyzacji VRF mają funkcje odśnieżania jednostki zewnętrznej. Wentylator włącza się automatycznie chroniąc wirnik wentylatora przed opadającym na niego śniegiem.


Funkcja odśnieżania jednostki zewnętrznej.

Śnieg, poprzez nawarstwianie się na jednostce zewnętrznej może zamarznąć blokując wirnik. Wskutek tego może dojść do uszkodzenia silnika wirnika. Najnowsze systemy klimatyzacji VRF mają funkcje odśnieżania jednostki zewnętrznej. Wentylator włącza się automatycznie chroniąc wirnik wentylatora przed opadającym na niego śniegiem.


Kontrola częstotliwości pracy.

Dzięki połączeniu technologii kontroli częstotliwości i wydajnemu systemowi inwerterowemu, układ redukuje straty bierne i zwiększa wydajność silnika nawet do 12%.


Funkcja odszraniania.

W razie konieczności istniej możliwość uruchomienia trybu odszraniania. W systemach tradycyjnych moment i długość rozmrażania są stale określone, co niestety wpływa na wahania temperatury i dyskomfort.


Naprzemienna praca jednostek zewnętrznych.

Urządzenia niektórych marek posiadają program pozwalający na pracę naprzemienną jednostek. System analizuje pracę i steruje przełączaniem urządzeń według algorytmu zapewniającego pracę każdego modułu w tej samej ilości.


Łatwy serwis:

Nowoczesne urządzenia pozwalają na obniżenie kosztów i czasów serwisu. Na przykład wyposażone w klapy rewizyjne jednostki zewnętrze, umożliwiają sprawdzenie status ustawienia jednostki bez konieczności zdejmowania przedniej pokrywy.


System pracy awaryjnej.

Do tej pory awarie wiązały się z zatrzymaniem pracy systemu klimatyzacji. W nowoczesnych urządzenia ten problem został rozwiązany dzięki systemowi operacyjnemu sterującym funkcjonowaniem urządzeń zewnętrznych.


Dodatkowe wentylatory:

Jednostki zewnętrzne nie musza być montowane na dachach. Dzięki włączeni do systemu wentylatora z silnikiem DC można uzyskać większe ciśnienia dyspozycyjne. Takie rozwiązanie daje możliwość umiejscowienia jednostki zewnętrznej na piętrze lu w pomieszczeniu technicznym. Łącząc to z urządzeniem oferującym super cichą pracę, zyskujemy pewność, że urządzenie nie będzie hałasowało.