Klimatyzator (pompa ciepła) fotowoltaika - jak wykorzystać to połączenie?

Klimatyzator a fotowoltaika - na co zwrócić uwagę, stosując ogrzewanie klimatyzatorem?

Obecne na rynku, nowoczesne klimatyzatory dają możliwość nie tylko schłodzenia powietrza, ale również są w stanie generować ciepło. Ogrzewanie klimatyzatorem nie powinno zatem budzić zdziwienia. Warto wiedzieć, na czym polega jednoczesne wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej oraz urządzenia, które służy do klimatyzacji. Duet klimatyzator + fotowoltaika wydaje się być dla siebie stworzony. Dlaczego? Zimy w Polsce nie są nazbyt srogie, a co za tym idzie, instalacja PV wraz z klimatyzacją jest nie tylko bardzo wydajnym (czyli opłacalnym), ale również ekologicznym rozwiązaniem. Wbrew pozorom działanie klimatyzatora (pompy ciepła) wraz z fotowoltaiką jest proste. 

Najlepszą sytuacją jest, gdy o połączeniu klimatyzatora i fotowoltaiki myślimy już na etapie projektowania domu. Jeżeli posiadamy panele słoneczne z wysoką wydajnością (kluczowa jest ich powierzchnia, od której zależy możliwość wygenerowania odpowiedniej ilości energii), możemy zasilić nowoczesne klimatyzatory. Takie urządzenia są o wiele lepsze pod względem wydajności niż na przykład grzejniki elektryczne. 

Klimatyzator dwufunkcyjny a fotowoltaika 

Mała instalacja fotowoltaiki jest mniej opłacalna, gdyż inwestycja zwraca się znacznie dłużej. Najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wykorzystujemy klimatyzator i fotowoltaikę jest zatem zamontowanie pełnowymiarowej instalacji PV dla domu. 

Ogrzewanie klimatyzatorem jest możliwe, gdy zakupimy klimatyzator dwufunkcyjny. Najczęściej występuje on jako urządzenie naścienne (choć nie zawsze). Klimatyzator dwufunkcyjny daje możliwość nie tylko chłodzenia, ale również dogrzewania pomieszczenia dzięki wbudowanej pompie ciepła. Aktualnie możliwość ogrzewania klimatyzatorem, a także oczyszczania powietrza jest standardem w tego typu urządzeniach. Producenci klimatyzatorów zdają sobie również sprawę z tego, jak atrakcyjne jest połączenie odnawialnych źródeł energii z ogrzewaniem. Klimatyzator dwufunkcyjny naścienny to często wybierany typ urządzenia (choć nie jedyny), które daje możliwość wydajnego, wygodnego i zdrowego dostosowania temperatury wewnątrz domu do naszych preferencji.

Czy klimatyzator to pompa ciepła? ogrzewanie klimatyzatorem

Klimatyzator to urządzenie, które ma wbudowaną pompę ciepła / chłodu typu powietrze - powietrze. W związku z tym wykorzystuje energię elektryczną, która może pochodzić z fotowoltaiki i ogrzewa lub chłodzi pomieszczenie zgodnie z ustawieniami harmonogramu. Ciepło i chłód rozprowadzane są nadmuchowo, czyli bez wykorzystania czynnika pośredniego w postaci wody.

Zalety połączenia klimatyzator + fotowoltaika

Warto wspomnieć również o wygodzie połączenia klimatyzator + fotowoltaika. W stosunkowo łatwy sposób można bowiem dostosować temperaturę w pomieszczeniu do swoich oczekiwań, nie bojąc się ani chłodu ani upałów. Wystarczy użyć kilku przycisków na urządzeniu, aby idealnie dopasować temperaturę.

Tworząc zestawienie klimatyzator + fotowoltaika kluczowy jest współczynnik SCOP/COP. Wskazuje on nam ilość wyprodukowanej przez urządzenie energii przy poborze prądu na poziomie 1kWh. Klimatyzatory i fotowoltaika to duet, który zajmuje pierwsze miejsce w rankingu wydajności ogrzewania. Instalacja PV rekompensuje bowiem energię, którą wykorzystują klimatyzatory, a co za tym idzie, możemy ją wykorzystać, oszczędzając co miesiąc sporą kwotę. 

Nowoczesne klimatyzatory i fotowoltaika to również zdrowsze powietrze. Zaawansowane technologicznie urządzenia w postaci klimatyzatorów nie tylko dostarczają świeże powietrze, ale również dbają o optymalny poziom wilgotności oraz uniemożliwiają namnażanie się bakterii i grzybów (dzięki wbudowanym filtrom oraz jonizatorom). 

Klimatyzatory + fotowoltaika to połączenie, które rewelacyjnie sprawdza się na przykład w okresie przejściowym. Ogrzewanie klimatyzatorem jest bardzo opłacalne także w sytuacji, gdy dom jest nieużywany przez dłuższy czas. Ustawienie harmonogramu temperatury jest stosunkowo proste na nowoczesnych urządzeniach. Twoje rachunki za prąd mogą się obniżyć nawet o 90%. Zadbaj o domowy budżet, wygodę i zdrowie wszystkich domowników. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą nowoczesnych klimatyzatorów z funkcją grzania!

Pompa Ciepła - Klimatyzator
Rotenso UKURA U35X

Klimatyzator wyposażony w moduł WiFi i z 5 letnią gwarancją

Renata Jeromin-Pisarek
Renata Jeromin-Pisarek
2024-01-13
KLementy Bunik
KLementy Bunik
2023-12-09
Od samego początku kontakt bardzo dobry pierwsza wizyta na plus rozeznanie i doradzenie umiejscowienia klimatyzatora profesjonalne podejście do klienta następnie montaż klimatyzatora Rotenso Imoto przez fachowców którzy znają się na swojej robocie pozostawili po sobie czysto a miejsce pracy zadbane i w należytym porządku. Polecam firmę Klimbud która jest godna polecenia w 100%
Wojtek Kolaczek
Wojtek Kolaczek
2023-12-02
Wysoka jakość usług. Profesjonalne doradztwo. Bardzo polecam!
Agnieszka Gwara
Agnieszka Gwara
2023-11-15
Po przeczytaniu opinii postanowiłam skontaktować się z Firmą KLIM-BUD. Od pierwszego kontaktu wiedziałam, że to dobry wybór. Pan Marcin podczas oględzin fachowym okiem ocenił układ pomieszczeń, zaproponował optymalne rozwiązania i omówił zaproponowane urzadzenia. Po zastanowieniu się i dokonaniu wyboru, bezproblemowa finalizacja kupna i szybki termin montażu. Panowie montażyści punktualni, kulturalni i przesympatyczni. Wszystko szybko, sprawnie i czysto. Na zakończenie objaśnienie optymalnego użytkowania klimatyzatora. Jestem zachwycona polecona jednostka mdv oasis. Nie była to najtańsza opcja z możliwych, ale zaufałam Panu Marcinowi i to był strzał w 10. Jeszcze raz bardzo dziękuje. Agnieszka
Philipp Plein
Philipp Plein
2023-09-16
Rzetelne doradztwo, ekspresowa wycena, fachowy montaż, ekipa zamontowała, posprzątała. Wszystko na najwyższym poziomie. Serdecznie polecam!
Alicja Murańska
Alicja Murańska
2023-08-13
Bardzo polecam firmę. Dostałam szybką i konkretną wycenę, na wszelkie pytania przed montażem uzyskałam rzetelne informacje, a sam montaż poszedł sprawnie i profesjonalnie.
Grzegorz Wójcik
Grzegorz Wójcik
2023-08-08
Polecam fachowa obsługa klienta
Szymon Rudziński
Szymon Rudziński
2023-05-31
Pełen profesjonalizm
Rafał No Name
Rafał No Name
2023-05-14
Pełen profesjonalizm! Świetna firma, szybki czas realizacji i bardzo fajny kontakt👍Polecam.

Pomagamy wam mieszkać i pracować bardziej komfortowo.

Potrzebujesz innego urządzenia do domu, do biura lub na dużą inwestycje? Zapraszamy do kontaktu z doradcą.