Ogrzewanie klimatyzatorem, czyli sposób na obniżenie rachunku za gaz

Ogrzewanie klimatyzatorem, czyli sposób na obniżenie rachunku za gaz stał się bardzo popularny w ostatnich miesiącach. Już na etapie planowania projektu domu trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj ogrzewania wybrać. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo opłaca się ogrzewanie klimatyzatorem. Zawsze można skalkulować podstawowe koszty tego wariantu. Wbrew pozorom taka kalkulacja nie jest trudnym zadaniem, a odpowiednia decyzja zakupowa pozwala zaoszczędzić regularnie niemałe kwoty. Dodatkowo taka forma podnoszenia temperatury w domu jest ekologiczna i wygodna. Ogrzewanie klimatyzacją jest możliwe od całkiem niedawna i coraz więcej osób wybiera to rozwiązanie. 

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem? 

Aby prawidłowo oszacować koszt ogrzewania tym sposobem, warto zapoznać się ze współczynnikiem SCOP/COP. Ten parametr wskazuje ilość wyprodukowanej przez klimatyzator energii przy poborze prądu na poziomie jednej kilowatogodziny (kWh).

Załóżmy, że średnia cena prądu wynosi 0.62 zł za 1 kWh dla taryf G11. Średnioroczny koszt wyprodukowania jednego kW energii termicznej to około 0.25 zł. Przyjmijmy także, że współczynnik SCOP konkretnego klimatyzatora wynosi 3.5. Takie urządzenie mieści się w klasie energetycznej B. 

Trzeba pamiętać o tym, że jest możliwe również dogrzewanie klimatyzatorem, którego klasa energetyczna to A (jeśli chodzi o grzanie). W takim wypadku jest to jeszcze bardziej opłacalne. Wszystkie klasy energetyczne zostały oznaczone symbolami od A do G, przy czym im bliższa A litera alfabetu, tym większa jest wydajność urządzeń. Warto mieć na uwadze, że rynek klimatyzacji rozwija się naprawdę szybko, a klimatyzatory wyróżniają się coraz lepszymi parametrami pracy. Dzięki czemu bniżenie rachunku za gaz przy pomocy klimatyzatora staje się coraz lepszym rozwiązaniem. Dobrze jest dla przykładu zestawić koszty ogrzewania klimatyzacją z kwotą, którą musielibyśmy wydać na zasilenie piecyka elektrycznego. 

Okazuje się zatem, że ogrzewanie klimatyzatorem jest wariantem bardziej opłacalnym od dostarczania do domu ciepła za pomocą grzejnika elektrycznego oraz farelek. Nowoczesne i wydajne urządzenia do klimatyzacji doskonale wyglądają także w zestawieniu z pompami kondensacyjnymi. 

Ogrzewanie klimatyzatorem - co jeszcze ma wpływ na koszt tego rozwiązania?

Na koszt ogrzewania klimatyzatorem składa się również czynnik, taki jak zabezpieczenie domu przed uciekaniem ciepła. Bardzo ważna w tym wypadku jest jakość i stan stolarki okiennej oraz ocieplenia. W domach jednorodzinnych ściany, drzwi, okna, a także dach to miejsca, w których zachodzą największe straty ciepła. Przy odpowiednim zabezpieczeniu oraz dobrym stanie technicznym nieruchomości szczególnie opłacalne może okazać się rozwiązanie takie jak klimatyzator + fotowoltaika

Klimatyzator + fotowoltaika - dlaczego to połączenie ma sens? ogrzewanie klimatyzatorem

Ze względu na to, że nowoczesne klimatyzatory, które umożliwiają ogrzewanie domu, cechują się coraz lepszymi parametrami pracy - m.in. współczynnikiem SCOP na korzystnym poziomie, warto zdecydować się na połączenie klimatyzator + fotowoltaika. Oczywiście instalacja fotowoltaiczna również kosztuje, ale taka inwestycje po prostu się opłaca. Przy odpowiednim projekcie związanym z połączeniem klimatyzatora i fotowoltaiki już na etapie planowania domu można można stworzyć doskonale zbalansowany system. Ogrzewanie klimatyzatorem oznacza niski koszt eksploatacji, a przy połączeniu klimatyzatora z fotowoltaiką bardziej zasadne wydaje się być pytanie “Czy ogrzewanie klimatyzatorem w ogóle kosztuje?”. 

Ogrzewanie klimatyzatorem - dodatkowe zalety takiej decyzji

Nie tylko pieniądze są doceniane przez użytkowników nowoczesnych klimatyzatorów. Ogrzewanie za pomocą tych urządzeń to również wygoda i ekologia. Zdecydowaną zaletą ogrzewania klimatyzatorem jest możliwość osiągnięcia pożądanej temperatury wewnątrz domu już w ciągu kilku minut. Gdy dodamy do tego fakt, że w zaawansowanych technologicznie urządzeniach wbudowane są filtry powietrza oraz jonizatory, rozumiemy, dlaczego ten rodzaj ogrzewania jest coraz bardziej ceniony nie tylko w naszym kraju. 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą dostępnych klimatyzatorów. 

[reviews_rating]

Klimatyzacja pomaga wam mieszkać i pracować bardziej komfortowo.

Poszukujesz urządzenia do klimatyzacji do domu, do biura lub na dużą inwestycje? Zapraszamy do kontaktu z doradcą ds. wentylacji.