Klimatyzacja a wilgotność powietrza. Sprawdzamy zależność
Klimatyzacja a wilgotność powietrza systemy klimatyzacji ma wpływ na powietrze. Za sprawą procesu chłodzenia dochodzi bowiem do skraplania się pary wodnej, a co za tym idzie konieczne jest podłączenie instalacji odprowadzania skroplin. W związku z tym klimatyzacja obniża wilgotność powietrza na przykład w domu bądź też w pracy. Jaki ma to wpływ na organizm człowieka?
Klimatyzacja a wilgotność powietrza – wpływ na zdrowie i samopoczucie
W pomieszczeniu mieszkalnym optymalna temperatura to ok. 20-22 stopnie Celsjusza. Nieco chłodniej może być w sypialni. W tym przypadku za optymalną temperaturę można uznać nawet 18 stopni. Z kolei najlepszy dla organizmu człowieka poziom wilgotności to ok. 40-60%. Taki współczynnik jest korzystny nie tylko dla organizmów żywych, ale również przedmiotów, na przykład książek, mebli i ubrań.
Jeżeli zainwestujesz w odpowiedni system klimatyzacji, wilgotność powietrza nie będzie stanowić problemu. Tym bardziej, gdy zostanie podłączona pompa kondensatu (instalacja odprowadzania skroplin). Zarówno zbyt niski poziom wilgotności, jak i zbyt wysoki poziom ma negatywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie człowieka. Sprawdź, jakie konsekwencje może przynieść długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach o nieodpowiednim dla organizmu poziomie wilgotności.
Za wysoka wilgotność powietrza
W przypadku, gdy w domu bądź też miejscu pracy panuje wysoki poziom wilgotności, sprzyja to rozwojowi pleśni na ścianach, a także sufitach. Dodatkowo ubrania, a także na przykład książki lub dokumenty mogą nabrać nieprzyjemnego zapachu. Może to prowadzić między innymi do zaostrzenia objawów astmatycznych, a także alergicznych. Problem nadmiernej wilgotności, klimatyzacja z regulacją tego parametru rozwiązuje bardzo sprawnie. Tym bardziej w sytuacji, gdy zostało zainstalowane urządzenie do pompowania kondensatu.
Za niska wilgotność powietrza
Jeżeli wilgotność powietrza wynosi poniżej 40% również ma to niekorzystny wpływ na zdrowie, a także samopoczucie człowieka. Nie zapominaj o tym, że zbyt niska wilgotność powietrza sprawia, że wysusza się skóra, oczy, a także śluzówki nosa. Z tego powodu trudniejsze jest także oddychanie. Dodatkowo niska wilgotność powoduje nierzadko rozsychanie się parkietów oraz mebli. Na szczęście dzięki sprawnie działającej, zaawansowanej technologicznie klimatyzacji, wilgotność powietrza zarówno w Twoim domu, jak i miejscu pracy będzie optymalna. Przekonaj się w jaki sposób to działa.
Klimatyzacja a wilgotność powietrza – wpływ urządzeń
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego systemu klimatyzacji jest filtr. Potrafi on wychwycić krążące w powietrzu, niepożądane dla zdrowia człowieka substancje. Urządzenie chłodnicze, a więc klimatyzator nie tylko obniża zatem temperaturę powietrza, ale również je oczyszcza. Dzięki temu użytkownicy klimatyzacji nie muszą martwić się o obecność:
- bakterii,
- grzybów,
- alergenów,
- pyłków.
Osobom z alergią wziewną szczególnie poleca się zatem klimatyzację. Wilgotność powietrza nie jest bowiem zbyt wysoka, a w związku z tym oddychanie w takich pomieszczeniach jest zdecydowanie zdrowsze. W sytuacji, gdy nie chcesz, aby powietrze charakteryzowało się zbyt niskim poziomem wilgoci, możesz połączyć klimatyzację z rekuperacją. Centrala rekuperacyjna to inaczej urządzenie służące do wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła. Takie połączenie zagwarantuje Ci mieszkanie o optymalnej wilgotności. Dostępne są również modele klimatyzacji z regulacją wilgotności.
Klimatyzacja z regulacją wilgotności
Wyróżnić można następujące regulatory wilgotności w systemach klimatyzacji:
- stałowartościowe,
- dedykowane.
Regulatory stałowartościowe mają za zadanie utrzymanie stałego (ustalonego) poziomu wilgotności pomieszczenia. Dla przykładu można określić poziom między 40 a 60%. Optymalny poziom zależy także od temperatury w pomieszczeniu.
Z kolei regulatory dedykowane są bardziej zaawansowane i pozwalają między innymi na manualne ustawianie osuszania. Ten drugi wariant przydaje się szczególnie w przemyśle.
Zalecamy zakup systemu klimatyzacji z regulacją wilgotności nawet w sytuacji, gdy w mieszkaniu, bądź też miejscu pracy nie ma żadnych problemów z tym parametrem. Dzięki temu zapobiegniesz zarówno zbyt niskiemu poziomowi tego współczynnika, jak i zbyt wysokiemu.
Klimatyzacja a wilgotność powietrza – podsumowanie
Systemy klimatyzacyjne mają wpływ na poziom wilgotności powietrza. W procesie chłodzenia obniża się on, a jednym ze skutków tego procesu jest pozbycie się między innymi bakterii, grzybów, pyłków i alergenów. Zbyt niski poziom wilgoci również nie jest wskazany dla człowieka. W związku z tym sugerujemy zakup modeli klimatyzatorów z regulacją wilgotności powietrza, bądź też połączenie klimatyzacji z rekuperacją. Pamiętaj również o istnieniu dodatkowych, naturalnych nawilżaczy, takich jak choćby kwiaty, suszenie prania, czy też osuszanie się wanny w łazience.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą zaawansowanych technologicznie klimatyzatorów z regulacją wilgotności powietrza, a także z dostępnymi urządzeniami do rekuperacji. Nasi doradcy z pewnością wskażą optymalne dla Twojego domu i miejsca pracy rozwiązania.